I Ching – Kniha proměn

Na jedné z prvních lekcí feng shui nám učitel říkal…. Už jste se zeptali Knihy? A my všichni… jaké??? Seděli jsme a poslouchali výklad a ani nedutali. Na příště si měl každý kopii této zázračné knihy sehnat a to se potom děly věci.  Od té doby jsem se do I Chingu zamilovala.

I Ching (používá se jméno I-ťing nebo Yijing) Kniha proměn, byla první knihou, která kdy byla sepsána, když se v Číně poprvé objevilo písmo cca. 3000 let před.n.l. Před tím se její obsah předával ústně z generace na generaci po více než 10 000 let. A kdo ví, třeba i mnohem déle.

Jedná se o starodávnou čínskou věšteckou příručku, knihu plnou mouder. Pojednává o tom, že lidstvo existuje v neustále měnícím se světě, který je ovlivňován nebem a zemí. Vychází z přesvědčení, že porozumění vzorcům a koloběhu změn nás připraví na budoucí události a pomůže nám udělat správná rozhodnutí.

Podle legendy nakreslil velký čínský mudrc Fu Hsi asi 4000 let před n.l. dokonalý matematický model vesmíru ve formě 64 hexagramových symbolů skládajících se z plných a přerušovaných čar. Jiná legenda zase říká, že tyto hexagramy byly zobrazeny na krunýři velké želvy, která se Fu Hsimu jednoho dne zjevila.

No a těchto 64 hexagramů tvoří I Ching. Odpovědi nebo předpovědi budoucích událostí se odhalují pomocí házení mincí nebo řebříčkových stonků. Je to numerologický systém založený na protikladech Yin a Yang, kde Yin představuje přerušovanou čáru a Yang plnou čáru. Yin a Yang jsou polarizující síly velmi důležité pro udržení rovnováhy ve vesmíru.

V roce 1679 vynalezl německý filozof a mateatik Gottfried Wilhelm Leibniz binární systém. Jedná se o číselnou soustavu, používající pouze jedničky a nuly, je na ní založen počítačový jazyk. Gottfried si uvědomil, že pokud se jedničky a nuly nahradí plnými a přerušovanými čárami, lze hexagramy číst jako binární čísla od nuly do šedesáti tří. Takže to byl vlastně Fu Hsi, který binární systém vyvinul někdy před šesti až deseti tisíci lety.

V roce 1973 bylo zjištěno, že 64 hexagramů dokonale odpovídá konstrukci 64 kodonů DNA genetického kódu, když jsou znázorněny ve dvojkové soustavě.

Jsou to všechno náhody?

Já myslím, že ne. Jedná se stále o jeden a týž zdroj, univerzální inteligenci, která je živá a vědomá. A my jsme její součástí. Procházíme změnami, naše životy, myšlenky, sny, roční období. Některé změny dokážeme sami předvídat, jiné zase ne. Ale protože jsme napojeni na vesmír, tak se ho můžeme skrz I Chingu zeptat. Stačí když se na něj napojíme. Můžeme konzultovat jakékoliv situace, požádat o odpověď na otázky, které nedokážeme sami vyřešit a trápí nás. Nebo si prostě potřebujeme něco potvrdit. Ne nadarmo se I Chingu říká orákulum nebo věštba.

Tradičně se házelo svazkem sušených řebříčkových stonků, ale moderní obdoba používá k věštění tři mince, které se házejí šestkrát za sebou. Já mám ráda metody obě. Mince používám, když není čas, metoda stonků je podstatně delší, ale mystičtější, protože zapojuje celé tělo, duši i mysl, je to takový posvátný rituál.

64 Hexagramů

Baví mě neustále objevovat nové věci a s nadšením je sdílím s ostatními. můj příběh je zde >>